ATATÜRK ARBORETUMU GEZİSİ...


İstanbul'da yaşayan kaç kişinin bilgisi vardır bu konuda bilmiyorum. Ama İstanbul'da bir "Arboretum" (canlı ağaç müzesi) var. Üstelik de Atatürk'ün adı verilen bir Arboretum. Kemerburgaz sınırları içinde. Doğaya meraklı olanlar için, gezmekten zevk alınacak bir yer. Yalnız hafta içi giriş serbest olmasına karşın, hafta sonları sadece üyeler ve randevu alan gruplar girebiliyormuş. Eşimin izinli olduğu bir hafta içi, çok görmek istediğim bu yere gitmeye karar verdik. Arboretum'un önünden geçen yol kenarına çakıllar konulmuş, ziyaretçilerin arabalarını park etmeleri için. İçeri araçla girilmiyor.

Tabi ben bir kamera ve küçük fotoğraf makinemi kapıp, daldım içeri heyecanla. Beğendiğim her yeri görüntülemeye çalıştım. Buraya hepsini aktaramam tabi, ama sırayla birkaç fotoğrafla, gezimizi sizlere de aktarmaya çalışacağım.

Canlı ağaç ve bitki müzesinde yüzlerce çeşit bitki ve ağaç var. Bunların önlerine küçük levhalar konulmuş, isimlerini oradan öğreniyoruz.

Arboretum içinde 2 de gölet var. Bu küçük olanı. İçlerinde bir kaç ördek de vardı. Etrafta bol miktarda köpek gördüm. Ama hiç kedi göremedim. :((

Suyun, yeşilliğin ve hayvanların olduğu böylesi yerlere bayılıyorum. :))

Bu alandaki gölet büyük olanı. En güzel görüntüler de buradaydı...

Ben kendi makinamla fotoğraf çekerken, kızım da diğer kamerayla etrafı görüntülüyordu. Eee,  malûm, armut dibine düşermiş, değil mi? O da beni çekti.

Kış mevsiminde olduğumuz için, yaprak döken ağaçlar kupkuru görünüşteydiler elbette. Bu halde bile burası bu kadar güzelken, baharda ve yazın kimbilir nasıl güzel oluyordur?

Bu göletin çevresini kızımla beraber dolaştık, her tarafından fotoğraflar çektik. Dijital makinalar büyük kolaylık, çektiğinizi anında görüyor, beğenmediğinizi hemen siliyorsunuz. Film banyo ve baskı derdi de yok...

Vee kapıya doğru çıkış yoluböyle görünüyordu...

Kapıdan çıkıp, arabamızın yanına gittiğimizde ise ne gördük dersiniz?

Evet, görüldüğü gibi, arabamızın sağ arka camı, kimliği meçhul kişilerce tuzla buz olacak biçimde kırılmış, kızımın arka kanepede bıraktığı keten çantası çalınmıştı. Allah'tan içinde çok değerli şeyleri yoktu. Yarı yıl tatilinde büyük hevesle ve merakla okuduğu seri kitabın 2.si ve MP4'ünün 3 ayaklı hoparlorü vardı. Çok üzüldük yine de... :(( Bu güzel günün böyle bitmiş olmasına üzüldük en çok da. Jandarma geldi, zabıt tuttu. Daha önce de olmuş burada bu olaylar. Ama güvenlikçiler uyarmadı hiç bizi. İş işten geçtikten sonra "Vah vah vah" larla geçiştirdiler. Kıssadan Hisse: Siz siz olun, arabalarda görünür yerde çanta bırakmayın... Nerede olursa olsun. :((
ATATÜRK ARBORETUMU Orman Fakültesi karşısı, Kemerburgaz Asfaltı üzeri, Bahçeköy , Sarıyer
t (0212) 226 19 29

web sitesi
Statüsü :  Çevre ve Orman Bakanlığı'na bağlıdır.
Açılış Kapanış :  Nisan - Ekim: 08:30 - 20:00
Ekim - Nisan: 08:30 - 17:00
Gruplar en az 15 kişi olmak kaydıyla ve randevu alarak, ücretli gezebilirler. Hafta sonu ücretli serbest giriş kartı olan kişiler gezebilir.
Giriş kartı idare tarafından 1 yıl geçerli olmak üzere verilir.
Belgrad Ormanı'nda, Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı Orman İşletme Şefliği'dir. Arboretumun kelime anlamı canlı bitki müzesi olup, burada iklim koşullarının elverdiği ölçüde dünyanın pek çok yerinde yetiştirilen bitki türleri görülebilir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !